Maryland Manual On-Line - www.mdmanual.net

DEPARTMENT OF NATURAL RESOURCES


[photo, Tawes State Office Building, 580 Taylor Ave., Annapolis, Maryland] John R. Griffin, Secretary of Natural Resources (410) 260-8101

Eric C. Schwaab, Deputy Secretary (410) 260-8119
Frank W. Dawson III, Assistant Secretary, Aquatic Resources (410) 260-8110
Kristin Saunders Evans, Assistant Secretary, Land Resources (410) 260-8106
Monica J. Johnson, Assistant Secretary, Mission Support (410) 260-8117
Joseph P. Gill, Counsel (410) 260-8350

Tawes State Office Building, 580 Taylor Ave., Annapolis, MD 21401 - 2397
(410) 260-8100; fax: (410) 260-8111; tty: (410) 260-8835
web: www.dnr.state.md.us

Tawes State Office Building, 580 Taylor Ave., Annapolis, Maryland, March 2001. Photo by Diane F. Evartt.


Agencies

Budget

Functions

Historical Evolution

Organizational Chart

Organizational Structure

Origin

Reports


  • hotlines:
  • algal bloom: (410) 260-8630
  • Chesapeake Bay safety & environmental: 1-877-224-7229 (toll free, 24 hours); water quality: www.eyesonthebay.net
  • fish health: 1-888-584-3110 (toll free, 24 hours)
  • marine mammal sighting, stranding, or death: 1-800-628-9944 (toll free)
  • nuisance animal: 1-877-463-6497 (toll free)

  • camping reservations: 1-888-432-2267 (toll free)
  • licenses, boat titles & registrations: (410) 260-8200
  • natural resources police force: (410) 260-8888 (24 hours)
  • park information: 1-800-830-3974 (toll free)
  • park watch: 1-800-825-7275 (toll free)

    ORGANIZATIONAL STRUCTURE

    OFFICE OF SECRETARY

    (K00A01, formerly 30.01.01)
    FY2007 appropriation: $15,424,616; authorized positions: 138.5
    John R. Griffin, Secretary of Natural Resources (410) 260-8101
    e-mail: jgriffin@dnr.state.md.us

    Eric C. Schwaab, Deputy Secretary (410) 260-8119
    e-mail: eschwaab@dnr.state.md.us

          CONSERVATION EDUCATION
          Elena S. Takaki, Matrix Manager (410) 260-8715

          REGIONAL IMPLEMENTATION TEAMS
          Frank M. Oslislo, Matrix Manager (410) 260-8112
          e-mail: foslislo@dnr.state.md.us

          FIELD FORCE
          Maj. Mark D. Sanders, Field Force Commander (410) 260-8885

            CENTRAL REGION (Owings Mills)
            Capt. William L. Bates, Regional Commander (410) 356-7060
            e-mail: wbates@dnr.state.md.us

            WESTERN REGION (Flintstone)
            Capt. Wayne S. Jones, Regional Commander (301) 777-7771
            e-mail: wsjones@dnr.state.md.us

            AVIATION SECTION
            Lt. Brian J. Martin, Commander (410) 820-7836

            RECORDS & COMMUNICATIONS SECTION
            Vacancy, Commander (410) 260-8848
            (410) 260-8888 (24-hour emergency response)

              DNR COMMUNICATIONS CENTER
              Sgt. Brian Noon, Supervisor (410) 260-8940

              DNR LAW ENFORCEMENT RECORDS CENTER

              BOATING EDUCATION
              Anne M. Rogers, Supervisor (410) 260-3280

              HUNTING EDUCATION
              D. Victor MacCullum, Supervisor (410) 260-3280

              COMMUNITY OUTREACH & RECRUITMENT
              Cpl. Cathy Jones (410) 643-5773

              HYDROGRAPHIC OPERATIONS
              Joseph P. Scharnus, Supervisor (410) 643-6521
              e-mail: jscharnus@dnr.state.md.us

                DNR VESSEL MILLARD TAWES

                DNR VESSEL A. V. SANDUSKY

                DNR VESSEL J. C. WIDENER

              MARINE MAINTENANCE
              Douglas Iman, Supervisor (410) 643-5771
              e-mail: diman@dnr.state.md.us

              SUPPLY SERVICES
              Thomas Porter, Supervisor (410) 643-5771
              e-mail: tporter@dnr.state.md.us

              TRAINING & IN-SERVICE PROGRAM
              NATURAL RESOURCES POLICE TRAINING ACADEMY (Stevensville)
              Lt. William Nick Powell, Director (410) 643-6935
              e-mail: wpowell@dnr.state.md.us

    AQUATIC RESOURCES

    Frank W. Dawson III, Assistant Secretary for Aquatic Resources (410) 260-8110
    e-mail: fdaw@dnr.state.md.us
    web: www.dnr.state.md.us/bay/

      CRITICAL AREA COMMISSION FOR THE CHESAPEAKE & ATLANTIC COASTAL BAYS
      (K00A1001, formerly 30.01.10)
      FY2007 appropriation: $2,116,949; authorized positions: 15
      P. Ren Serey, Executive Director (410) 260-3460
      e-mail: rserey@dnr.state.md.us
      web: www.dnr.state.md.us/criticalarea/

      Shirley M. Bishop, Commission Coordinator (410) 260-3472
      e-mail: sbishop@dnr.state.md.us

      Appointed by Governor with Senate advice & consent to 4-year terms:
      Margaret G. McHale, Esq., Chair (chosen by Governor)

      Judith M. Cox; Edwin G. Richards; three vacancies. Terms expire 2006.

      Howard K. Anderson; Reuben B. Collins II; C. Edward Prager. Terms expire 2007.

      Margo G. Bailey; Judith A. Evans; Caroline D. Gabel; Stephen M. Mielke; Stevie Prettyman; Cathleen M. Vitale. Terms expire 2008.

      David P. Blazer; David A. C. Carroll; C. Peter Gutwald; Richard W. Meehan; Bruce A. Morrison. Terms expire 2010.

      Norma J. Powers; Francis J. (Jack) Russell. Terms expire 2011.

      Ex officio: Louise Lawrence, designee of Secretary of Agriculture; James H. McLean, designee of Secretary of Business & Economic Development; Gary T. Setzer, designee of Secretary of the Environment; Robyne Chaconas, designee of Secretary of Housing & Community Development; Frank W. Dawson III, designee of Secretary of Natural Resources; Jason Dubow, designee of Secretary of Planning; Meg Andrews, designee of Secretary of Transportation.

          PROGRAM IMPLEMENTATION SUBCOMMITTEE
          David P. Blazer, Chair

          PROJECT EVALUATION SUBCOMMITTEE
          Gary T. Setzer, Chair

              BOARD OF VISITORS
              (410) 226-0078

              Appointed by Secretary of Natural Resources: Donald F. Boesch, Ph.D.; Russell B. Brinsfield, Ph.D.; Christopher F. D'Elia, Ph.D.; Ralph E. Eshelman, Ph.D.; Roger L. Herman, Ph.D.; Donald A. Munson, Ph.D.; James G. Sanders, Ph.D.

              CEDARVILLE HATCHERY (Waldorf)
              William Jerry Stringer, Manager (301) 888-2107

              JOSEPH MANNING HATCHERY (Waldorf)
              David Sien, Manager (301) 579-6215

              UNICORN LAKE HATCHERY (Millington)
              Sid Compton, Manager (410) 928-3643

            BLUE CRAB TASK FORCE
            Staff: Thomas J. O'Connell (410) 260-8261
            e-mail: toconnell@dnr.state.md.us

            Appointed by Secretary of Natural Resources:
            Michael E. Slattery, Chair
            Jack Brooks; H. Russell Dize; D. Page Elmore; Carol Haltaman; Kenny Keen; Ken Lewis, Ph.D.; Dwight Marshall; Roy Meredith; Thomas J. Miller, Ph.D.; Brice Phillips; W. Larry Simns; J. Lowell Stoltzfus; Gladston Tyler; Bruno Vasta; John F. Wood, Jr.; William R. Woodfield, Jr.; one vacancy.

            Ex officio: John R. Griffin, Secretary of Natural Resources

            COASTAL BAYS FISHERY ADVISORY COMMITTEE
            Contact: Gina M. Hunt (410) 260-8271

            Howard J. King III, Chair
            Sherman Baynard; David Blazer; Michael E. Bloxom; Merrill Campbell; Bud Church; Susan Foster; Joseph Hall; Monty Hawkins; Jeanne Lynch; Eric B. May, Ph.D.; Joseph O'Hara; Thomas Patton; Ricks Savage; Donald Webster.

            SPORT FISHERIES ADVISORY COMMISSION
            Contact: Howard J. King III (410) 260-8264

            Appointed by Governor with advice of Secretary of Natural Resources to 4-year terms:
            James H. Gilford, Ph.D., Chair (chosen by Commission in Jan., 1-year term), 2007
            Diane R. Baynard, 2004; Michael F. Critzer, 2004; Edward A. O'Brien, 2004; William T. Windley, Jr., 2005; Mark Sampson, 2005; Brenda Foster, 2006; Richard W. Gaines, Sr., 2006; John D. Marple, 2006; James L. Smith, 2006; William W. Carrier III, Esq., 2007; David B. Dansberger, 2007.

            TIDAL FISHERIES ADVISORY COMMISSION
            Contact: Howard J. King III (410) 260-8264

            Appointed by Governor with advice of Secretary of Natural Resources to 2-year terms:
            William R. Woodfield, Jr., Chair (chosen by Commission), 2004
            Diane R. Baynard; John Brooks; H. Russell Dize; James R. Gross, Jr.; C. Stewart Harris; Andrea A. Jacquette; Glenn A. James; Kenneth C. Keen; Karen Harris Oertel; Lawrence W. Simns; Richard D. Webster. Terms expire 2004.

            POWER PLANT RESEARCH ADVISORY COMMITTEE
            Contact: Peter M. Dunbar, Ph.D. (410) 260-8660

            Appointed by Secretary of Natural Resources:
            Torrey C. Brown, M.D., Chair (chosen by Secretary of Natural Resources)

        COASTAL ZONE MANAGEMENT DIVISION
        (K00A1405, formerly 30.01.14.05)
        FY2007 appropriation: $5,624,261; authorized positions: 15
        Gwynne H. Schultz, Chief (410) 260-8735

          W. R. CARTER LIBRARY & INFORMATION RESOURCE CENTER
          Ann Wheeler, Director (410) 260-8830
          e-mail: library@dnr.state.md.us

          GREENWAYS & WATER TRAILS
          Lisa A. Gutierrez, Executive Director (410) 260-8780

          TECHNICAL SERVICES
          Kevin Smith, Chief (410) 260-8797

          WATERSHED ASSESSMENT & TARGETING
          Vacancy, Chief (410) 260-8811

    LAND RESOURCES

    Kristin Saunders Evans, Assistant Secretary for Land Resources (410) 260-8106
    e-mail: ksaunders@dnr.state.md.us

          ADMINISTRATION
          Henry W. (Wes) Kemp, Chief (410) 260-8432
          e-mail: hkemp@dnr.state.md.us

          COMMUNITY PARKS & PLAYGROUNDS
          Vacancy, Manager (410) 260-8465

          HERITAGE ADMINISTRATION
          Janet S. McKegg, Chief (410) 260-8439
          e-mail: jmckegg@dnr.state.md.us

          STATE & LOCAL PROGRAMS

          RURAL LEGACY BOARD
          Chair: John R. Griffin, Secretary of Natural Resources

          Ex officio: Roger L. Richardson, Secretary of Agriculture; Richard E. Hall, Secretary of Planning.

            ADVISORY COMMITTEE
            Bruce W. Fleming, Esq., Chair (chosen by Governor), 2009

            Appointed by Governor to 3-year terms with Senate advice & consent: Carroll A. Jones, 2003; John C. Miller, 2004; Robert F. Stahl, Jr., 2005.

            John H. Colton; Thomas L. Donlin; Michael J. McCarthy. Terms expire 2007.

            Edward A. Halle, Jr., Esq.; Elizabeth E. Jones. Terms expire 2008.

            Torrey C. Brown, M.D.; Patricia A. Lagenfelder. Terms expire 2009.

          CENTRAL REGIONAL TEAM
          Michele A. Hurt, Regional Engineer (410) 260-8905
          e-mail: mhurt@dnr.state.md.us

          EASTERN REGIONAL TEAM
          Vacancy, Regional Engineer (410) 260-8907

      MARYLAND ENVIRONMENTAL TRUST
      (K00A1301, formerly 30.01.13.01)
      FY2007 appropriation: $1,312,269; authorized positions: 10
      Nicholas Williams, Director (410) 514-7903
      e-mail: nwilliams@dnr.state.md.us
      web: www.dnr.state.md.us/met/

      Elected by Trustees to 4-year terms:
      Royce Hanson, Chair (chosen by Trustees in June, 2-year term), 2008
      Doris Blazek-White, 2006; Brice M. Clagett, Esq., 2006; Edward A. Halle, Jr., 2006; Henry S. Baker, Jr., 2007; John C. Murphy, Esq., 2007; K. King Burnett, Esq., 2008; Samuel Castleman, 2008; Elizabeth Perry Kapsch, 2008; David L. Greene, 2009; Constance Lieder, 2009; Henry A. Virts, D.V.M., 2009.

      Area representatives appointed by Trustees: Ann H. Jones; Richard G. Pritzlaff.

      Ex officio: Kristin Saunders Evans, designee of Governor; Roy P. Dyson, designee of Senate President; Mary-Dulany James, designee of House Speaker.

            MARYLAND FOREST STEWARDSHIP COORDINATING COMMITTEE
            Contact: Patrick E. Meckley (410) 260-8586
            e-mail: pmeckley@dnr.state.md.us

            Chair: Steven W. Koehn, State Forester

            Appointed by State Forester: Michael Allinder; Steven Bunker; T. Scott Daniels; Kenneth Gibbs; Thomas Heisler; John Hutson; Jonathan Kays; Alan Klotz; Robert Krauss; Jonathan A. McKnight; Patrick E. Meckley; William Miles; Melvin Noland; Laurence Sharpe; Bebe Shortall; Lin Spicer; Karen Sykes; Gerald Vickers; Len Wrabel; Mimi Wright.

            BALTIMORE & CARROLL COUNTIES
            Robert S. (Rob) Prenger, Manager (410) 665-5820

            CECIL & HARFORD COUNTIES
            Michael Huneke, Manager (410) 836-4579

              ELK NECK STATE FOREST

            HOWARD & MONTGOMERY COUNTIES
            Vacancy, Manager (301) 854-6060

            LOWER SHORE (Somerset & Worcester Counties)
            John Jordan, Manager (410) 651-2004

            MIDSHORE (Dorchester & Wicomico Counties)
            T. Scott Daniels, Manager (410) 228-1861

            UPPER SHORE (Caroline, Kent, Queen Anne's & Talbot Counties)
            M. Teresa Batchelor, Manager (410) 819-4120

              CEDARVILLE STATE FOREST
              David W. Gailey (301) 475-8551

              DONCASTER DEMONSTRATION FOREST
              Contact: J. Craig Henderson (301) 934-2543

            ANNE ARUNDEL & CALVERT COUNTIES
            Brian Stupak, Manager (410) 535-1303

            CHARLES & ST. MARY'S COUNTIES
            Mark Muir, Manager (301) 934-2543

            PRINCE GEORGE'S COUNTY
            Brian Stupak, Manager (301) 888-9214

            ALLEGANY COUNTY
            Bernard C. Zlomek, Manager (301) 777-2027

              GREEN RIDGE STATE FOREST
              Francis Zumbrun, Manager (301) 478-3125

            FREDERICK & WASHINGTON COUNTIES
            Michael F. Kay, Manager (301) 473-8417

            GARRETT COUNTY
            Ernest L. Metz, Jr., Manager (301) 334-3296

              POTOMAC/GARRETT STATE FOREST
              John Denning, Manager (301) 334-4157

              SAVAGE RIVER STATE FOREST
              Larry Maxim, Manager (301) 895-5453, ext. 2

            JOHN S. AYTON TREE NURSERY (STATE NURSERY)
            Richard Garrett, Manager (410) 673-2467
            e-mail: anursery@dnr.state.md.us

            PUBLIC LANDS MANAGEMENT
            Jack Perdue, Manager (410) 260-8505

            WATERSHED MANAGEMENT
            Ann Hairston-Strang, Manager (410) 260-8509
            e-mail: ahairstonstrang@dnr.state.md.us

            DEEP CREEK LAKE POLICY & REVIEW BOARD
            Contact: Paul D. Durham (301) 387-4111

            John M. Forman, Chair (chosen by Governor)

            Appointed by Governor: Steven G. Green; James J. Kline; Barry H. Weinberg; one vacancy. Terms expire 2006.

            Garrett County Senator (District 1): George C. Edwards

            Garrett County Delegate (District 1A): Wendell R. Beitzel

            County Commissioner chosen by Garrett County Board of County Commissioners: Ernest J. Gregg

            Ex officio: Scott Johnson, designee of President, Deep Creek Lake Property Owners' Association; Robert Browning, designee of Chair, Garrett County Chamber of Commerce.

            PARK ADVISORY COMMISSION
            Thomas O. Gamper, Acting Chair (chosen by Governor), 2004

            Appointed by Governor with advice of Secretary of Natural Resources to 3-year terms: Ajax Eastman, 2003; Curtis P. King, 2003; Gregory D. Purnell, Sr., 2003; Carroll H. Hynson, Jr., 2004; Philip vanWerkhoven, 2004; Marvin F. Billups, Jr., 2005; J. Melville Poole, 2005; Donald H. Simmons, 2005.

            ELK NECK STATE PARK
            Richard R. Smith, Manager (410) 287-5333
            e-mail: rsmith@dnr.state.md.us

            FAIR HILL NATURAL RESOURCES MANAGEMENT AREA
            Wayne Suydam, Manager (410) 398-1246
            e-mail: wsuydam@dnr.state.md.us

            GUNPOWDER FALLS STATE PARK,
            HART-MILLER ISLAND STATE PARK,
            & NORTH POINT STATE PARK
            Michael J. Browning, Manager (410) 592-2897
            e-mail: mbrowning@dnr.state.md.us

            PATAPSCO VALLEY STATE PARK,
            MORGAN RUN NATURAL ENVIRONMENT AREA,
            & SOLDIERS DELIGHT NATURAL RESOURCE MANAGEMENT AREA
            Robin Melton, Manager (410) 461-5005
            e-mail: rmelton@dnr.state.md.us

            ROCKS STATE PARK
            & SUSQUEHANNA STATE PARK
            Gary L. Haslam, Acting Manager (410) 557-7994

            SENECA CREEK STATE PARK,
            MONOCACY RIVER NATURAL RESOURCES MANAGEMENT AREA,
            & PATUXENT RIVER STATE PARK
            Walter Brown, Manager (301) 924-2127

          EASTERN SHORE REGION
          Neal Herrick, Regional Manager (410) 260-8171

            ASSATEAGUE STATE PARK
            Michael Riley, Manager (410) 641-2120

            JANES ISLAND STATE PARK
            Joseph Ward, Manager (410) 968-1565

            MARTINAK STATE PARK,
            TUCKAHOE STATE PARK,
            WYE OAK STATE PARK,
            SASSAFRAS RIVER NATURAL RESOURCES MANAGEMENT AREA,
            & CHOPTANK RIVER FISHING PIERS
            John L. Ohler, Manager (410) 820-1668

            POCOMOKE RIVER STATE PARK
            Gary Adelhardt, Manager (410) 632-2566

            WYE ISLAND NATURAL RESOURCES MANAGEMENT AREA
            David Davis, Manager (410) 827-7577

            GREENWELL STATE PARK,
            & POINT LOOKOUT STATE PARK
            Vacancy, Manager (301) 872-5688

            SANDY POINT STATE PARK
            Gerry F. Thompson, Manager (410) 974-2149
            e-mail: gthompson@dnr.state.md.us

            SOUTHERN MARYLAND RECREATION COMPLEX
            (CALVERT CLIFFS STATE PARK,
            CHAPEL POINT STATE PARK,
            CHAPMAN STATE PARK,
            MATTAWOMAN NATURAL ENVIRONMENTAL AREA,
            PURSE STATE PARK,
            ROSARYVILLE STATE PARK,
            SMALLWOOD STATE PARK,
            & MERKLE WILDLIFE SANCTUARY)
            Keith Frere, Manager (301) 888-1410
            e-mail: kfrere@dnr.state.md.us

            BIG RUN STATE PARK
            & NEW GERMANY STATE PARK
            Michael P. Gregory, Manager (301) 895-5453

            CUNNINGHAM FALLS STATE PARK
            & GAMBRILLS STATE PARK
            Cynthia L. (Cindy) Ecker, Manager (301) 271-7574

            DANS MOUNTAIN STATE PARK &
            ROCKY GAP STATE PARK
            Michael Deckelbaum, Manager (301) 722-1480

            DEEP CREEK LAKE STATE PARK
            & NATURAL RESOURCES MANAGEMENT AREA
            David W. Baker, Park Manager (301) 387-5563
            Carolyn Mathews, Area Manager (301) 387-4111

            FORT FREDERICK STATE PARK
            & SIDELING HILL NATURAL RESOURCES MANAGEMENT AREA
            Angela Hummer, Manager (301) 842-2155

            HERRINGTON MANOR STATE PARK &
            SWALLOW FALLS STATE PARK
            David Baker, Manager (301) 334-9180

            SOUTH MOUNTAIN RECREATION AREA
            (GATHLAND STATE PARK,
            GREENBRIER STATE PARK,
            WASHINGTON MONUMENT STATE PARK,
            & SOUTH MOUNTAIN STATE PARK)
            Daniel P. Spedden, Manager (301) 791-4767
            e-mail: dspedden@dnr.state.md.us

            SCENIC & WILD RIVERS REVIEW BOARD
            John F. Wilson, State Scenic & Wild Rivers Coordinator (410) 260-8412
            e-mail: jfwilson@dnr.state.md.us

            Chair: John R. Griffin, Secretary of Natural Resources (410) 260-8101

            Ex officio: Roger L. Richardson, Secretary of Agriculture; Shari T. Wilson, Secretary of the Environment; Richard E. Hall, Secretary of Planning; Ernest J. Gregg, Garrett County Commissioner.

            MIGRATORY GAME BIRD ADVISORY COMMITTEE
            Contact: Larry J. Hindman (410) 221-8838, ext. 105

            Appointed by Governor:
            W. Ladd Johnson, Chair
            Carol Jane Baker-Jones; David G. Bourdon; Charles W. Heaps, Jr.; Thomas J. Kelly; Steven L. Myers; Matthew C. Perry, Ph.D.; Michael H. Weir; two vacancies.

            WILDLIFE ADVISORY COMMISSION
            Contact: Paul A. Peditto (410) 260-8549
            e-mail: wac@dnr.state.md.us

            Appointed by Governor to 4-year terms:
            V. Wilson Freeland, Chair (chosen by Commission in April), 2009
            E. Joseph Lamp, Ph.D., 2004; Lowell W. Adams, Ph.D., 2005; Gary E. Fratz, 2005; Lawrence E. Julio, 2007; Robert A. Pascal, 2007; J. Michael Scarborough, 2007; Robert E. Brown, Jr., 2008; Edwin R. Fry, 2008; one vacancy.

          GAME BIRD MANAGEMENT
          William Harvey, Chief (410) 221-8838, ext. 108

          GAME MAMMAL MANAGEMENT
          Steven L. Bittner, Chief (301) 842-3355

          SCIENCE PROGRAMS
          Gwenda L. Brewer, Ph.D., Manager (410) 260-8558
          e-mail: gbrewer@dnr.state.md.us

          Jason Harrison, Community Ecologist (410) 827-8612, ext. 2
          Christopher Frye, State Botanist (410) 260-8565
          R. Wayne Tyndall, State Restoration Ecologist (410) 827-8612, ext. 110
          James M. McCann, State Zoologist (301) 689-7105

          CENTRAL REGION
          Kenneth J. D'Loughy, Regional Manager (301) 258-0817

          EASTERN REGION
          John Moulis, Regional Manager (410) 827-8612, ext. 8

          SOUTHERN REGION
          Bryan King, Regional Manager (410) 260-8591

          WESTERN REGION
          James M. Mullan, Regional Manager (301) 777-2136

    MISSION SUPPORT

    Monica J. Johnson, Assistant Secretary for Mission Support (410) 260-8117
    e-mail: mjohnson@dnr.state.md.us

        LEADERSHIP & EMPLOYEE DEVELOPMENT

        BUDGET ADMINISTRATION
        Dawn G. Myers, Fiscal Administrator (410) 260-8033
        e-mail: dgmyers@dnr.state.md.us

        FINANCIAL MANAGEMENT & REPORTING
        Steve Rogers, Fiscal Administrator (410) 260-8041
        e-mail: srogers@dnr.state.md.us

        PROCUREMENT
        Deborah K. Thompson, Administrator (410) 260-8056

        SUPPORTIVE SERVICES
        Laverne Pinkney, Administrator (410) 260-8398

    Maryland Constitutional Offices & Agencies
    Maryland Departments
    Maryland Independent Agencies
    Maryland Executive Commissions, Committees, Task Forces, & Advisory Boards
    Maryland Universities & Colleges
    Maryland Counties
    Maryland Municipalities
    Maryland at a Glance


    Maryland Manual On-Line

    Search the Manual
    e-mail: mdmanual@mdarchives.state.md.us

     Maryland Manual On-Line, 2007

    July 6, 2007   
    Note: In this past edition of Maryland Manual, some links are to external sites.  View the current Manual

    Copyright July 06, 2007 Maryland State Archives